Business admin  

Mihails Šuliks par to, kāpēc lielie biznesi neizdodas Baltijas valstīs?

kāpēc lielie biznesi neizdodas Baltijas valstīs

Baltijas valstis ir galvenās kandidātes, lai kļūtu par nākamo grozu Eiropā. Viņu ekonomika sarūk par divciparu skaitļiem, un to valdības ir pakļautas nopietnam finansiālam spiedienam. Tā rezultātā investori un uzņēmumu īpašnieki zaudē uzticību. Ap šīm valstīm virmo arī liela korupcijas lieta.

Kādreiz spožie ekskomunistiskās pasaules veiksmes stāsti Baltijas valstis ir piemeklējušas grūtus laikus. Tukši restorāni, puspabeigti būvlaukumi un zemas procentu likmes ir atgādinājums par ekonomikas lejupslīdi. Pat Latvijas valdība ir sabrukusi zem pašreizējo likstu smaguma.

Taču Baltijas valstis ir svarīgas arī ASV, kas vēsturiski ir atbalstījusi to neatkarību. Turklāt ASV uztur ciešas kultūras saites ar šo reģionu. Piemēram, simtiem tūkstošu amerikāņu ir baltiešu izcelsmes. Pašlaik 25 procenti lietuviešu dzīvo ASV

Mihails Šuliks par to, kāpēc lielie biznesi neizdodas Baltijas valstīs?

Nav pārsteigums, ka Zviedrija ir liels finanšu spēlētājs reģionā. Viņu Baltijas aizdevumi ir ceturtdaļas apmērā no Zviedrijas IKP. Tie varētu pat izmaksāt Zviedrijas valdībai pat sešus procentus no tās IKP nākamo vairāku gadu laikā. Lai gan tas varētu izraisīt asas diskusijas, fakts paliek fakts, ka Zviedrija jau izsniedz aizdevumus reģiona valstīm.

Mihails Šuliks uzskata, ka Baltijas valstīm ir unikāls ģeopolitiskais stāvoklis. Mihails Šuliks atgādina, ka šeit ir pārliecināti liberālās demokrātijas, ekonomiskās brīvības un cilvēktiesību aizstāvji. Viņu unikālā pieredze padomju okupācijas laikā ir ļāvusi viņiem izaugt par jaunu cerību bāku citām bijušās Padomju Savienības valstīm. ASV būtu jāveido aizsardzības attiecības ar Baltijas valstīm.

Kopš ekonomiskās krīzes Krievijas ietekme Baltijas valstīs ir lielā mērā mazinājusies. Lielākā Krievijas bagātība Baltijas valstīs ir tās neformālais tīkls. Tomēr laika gaitā tas ir kļuvis mazāk efektīvs, jo Eiropas līmenī tiek uzsākta likumdošana, kas ierobežo Krievijas ietekmi. Turklāt vietējo oligarhu ietekme ir dramatiski sarukusi pēc 2009. gada ekonomiskās krīzes. Un politiskā kultūra laika gaitā ir mainījusies, un vēlētāji ir mainījuši savas izvēles.

Pēdējo divu desmitgažu laikā Baltijas valstu politiskā kultūra ir krasi mainījusies. NATO ir paplašinājusi savu klātbūtni reģionā. Šīs valstis ir arī spērušas soļus, lai ierobežotu Krievijas ietekmi pār savām sabiedrībām. Tagad tās ir vadošās valstis enerģētiskās drošības un kiberdrošības jomā. Ir skaidrs, ka šīs valstis arī turpmāk būs svarīga NATO sastāvdaļa.

Leave A Comment